top of page

"У певних моментах компроміс неможливий": інтерв’ю Тетяни Кисельової німецькому виданню Frankfurter Rundschau“Першим пунктом порядку денного для нас, медіаторів і фасилітаторів діалогу, які зазвичай працюють з ненасильницькими шляхами вирішення конфліктів, є надання Україні зброї, як це не парадоксально.”


У певних питаннях компроміс неможливий. Це стосується, зокрема, територіальної цілісності держави. Якщо весь світ визнав, що окупація території іншої держави є агресією, то єдиний варіант для агресора - повернути ці території. Якщо це буде вирішено інакше, міжнародне право і міжнародний консенсус з цього приводу будуть порушені. Це заохочувало б інші режими до силового захоплення територій у сусідніх країн”, - розповідає у інтерв’ю німецькому виданню Frankfurter Rundschau Тетяна Кисельова, експертка з медіації, засновниця Центру досліджень медіації та діалогу при Києво-Могилянській академії.


Наводимо деякі тези з інтерв’ю та посилання на повний текст німецькою: https://www.fr.de/.../wie-kann-ein-friedensprozess-fuer... 


- Існують чіткі принципи медіації посередництва у збройних конфліктах, які викладені, наприклад, у керівних принципах ООН. Тому ми знаємо, як виглядає класичний підхід до медіації, але в умовах російської агресії проти України він не працює, тому що це дуже незвичайна ситуація.


- Якщо подивитися на понад 100 збройних конфліктів у світі, то є лише один міждержавний гарячий конфлікт між авторитарною і демократичною державою. Це також визнано на рівні ООН, що є держава-агресор і держава, яка захищається. Однак, більшість принципів вирішення конфліктів були розроблені на основі ситуацій громадянської війни, де є актори, які висувають законні претензії один до одного. Їхні інтереси необхідно узгодити і знайти компроміси. У випадку з Україною, однак, це не працює.


- Це має бути зрозуміло Заходу: наші зусилля з пошуку дипломатичних шляхів не означають, що військова підтримка більше не потрібна. Військове стримування має зберігатися в будь-якому випадку, навіть якщо відбудуться переговори. Президент Зеленський ініціював мирний процес щодо Формули Миру, коли війна ще триває, що також дуже незвично. У цьому мирному процесі беруть участь понад 80 держав. Мир може бути досягнутий лише після того, як буде вирішена геополітична напруженість. Це дуже складна ситуація, яку важко вирішити - і військовий опір в цей час є необхідним.


- За останні два роки значно зросла напруженість всередині України. З 2022 року українські медіатори і фасилітатори діалогу об'єдналися в мережу «Спільнота практиків діалогу України» для роботи на підвищення соціальної згуртованості суспільства, зокрема і через інтеграцію психологічної допомоги, наприклад, у змішаних командах психологів і медіаторів, які працюють в центрах для ВПО.

Comments


Є питання? Напишіть нам

Є питання? Напишіть нам

bottom of page